אוסף בדיחות כמו חול ואין מה לאכול – פרק 2 בסדרה

כמעט 3 חודשים עברו מאז פרסום הפוסט שכותרתו "למה לצפות כשמצפים? בדיחות כמו חול ואין מה לאכול" והנה מגיע פרק 2. הפעם הפוסט יעסוק לא רק באיגוד האינטרנט הישראלי, אלא גם (ובעיקר) במשרד התקשורת הישראלי.

בפעם הקודמת עסקנו באיגוד האינטרנט הישראלי, אז בפוסט הזה "הכוכב הראשי" יהיה הריגולטור הישראלי לענייני תקשורת – שמו "משרד התקשורת", בהגדרת החוק (אולי בעתיד, יקראו למשרד התקשורת – משרד התקשוב).

יהיו כאלה שירימו גבה לנוכח העובדה שאני מציין את משרד התקשורת בכלל בפוסט הזה. יש לזה סיבה טובה. אני ממליץ לקוראים של הפוסט הזה לקרוא את הפוסט הזה ואחר כך את זה. למעשה, אני מדבר על כך שנתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת, הצהיר בכנס של האיגוד בנושא IPv6 (כנס, שאני השתתפתי בו ושמעתי את דבריו של נתי כהן) שעד אמצע ספטמבר (ולפי מה שבדקתי, וגם אתם יכולים לבדוק – נכון לפרסום הפוסט הזה אנחנו ב20 בספטמבר, 5 ימים אחרי "אמצע ספטמבר") יתפרסם מסמך ושימוע ציבורי, כפי שנכתב בהודעת הדוברות כאן.

אני בדקתי אם יש מסמך עוד לפני אמצע החודש. מכיוון שלא מצאתי שום מסמך בנושא, שלחתי את ההודעה הבאה למשרד התקשורת ביום 13.9.18:

שלום רב,

בהודעת הדוברות באתר משרד התקשורת שפורסמה כאן:
נכתב כי:
"בכוונת המשרד לפעול לפי מפת דרכים, הכוללת הפצת מסמך ושימוע ציבורי בדגש על חברות התקשורת בישראל עד אמצע ספטמבר, שיסתיימו עד מאי 2019"
כלומר, לפי הכתוב, באמצע חודש ספטמבר הזה (2018), צריך להתפרסם מסמך ושימוע ציבורי בנושא IPv6.
אנחנו מתקרבים (מאוד) לאמצע ספטמבר (נכון לשליחת ההודעה הזו – אנחנו ב13.9.18).
לפיכך השאלה היא – מתי יצא שימוע ו/או מסמך בנושא?
תודה על המענה,
ליאב
מיותר כנראה לציין, שתגובה לא קיבלתי. ככל שאקבל תגובה (מה שכנראה לא יקרה), אעדכן על כך בפוסט חדש.
העובדה שעברנו את אמצע ספטמבר ואין מסמך מדיניות (כפי שנכתב שיהיה), רק מוכיחה את הטענה שלהצהרתו של נתי כהן אין שום כיסוי למעשה. אי אפשר (למרות שזאת המציאות, בישראל 2018) שמשרד ממשלתי יפרסם הצהרות בלי כיסוי – מכיוון שזה פתח ענק לכאוס רגולטורי (כאוס שכבר ניתן "לראות את ניצניו היום", כפי שכתבתי לדוגמה כאן). כזכור, בפוסט מלפני כ4 חודשים שלחתי מכתב בדוא"ל למשרד התקשורת, וקיבלתי תגובה שהחלק האחרון שלה הוא כך:

מינהל ההנדסה מרכז את השימוע שאמור לצאת בקרוב.השימוע יתפרסם באתר המשרד לכשיצא.

זה היה לפני 4 חודשים, וגם אז הייתה הבטחה שהשימוע יצא "בקרוב". נתי הצהיר על אמצע ספטמבר 2018 (כך לפי הודעות הדוברות של משרד התקשורת). קרה עם זה משהו? גּוּרְנִישְׁט. איך נאמר? דיבורים (או בדיחות, כמו שאני כותב בכותרת, כי עדיף לצחוק כבר במצב העגום הזה) כמו חול ואין מה לאכול. לא יותר מזה.

שימו לב לכך, שמשרד התקשורת לאחרונה (כך פורסם בתקשורת) דואג ליצור תקן טלפוניה חדש בישראל. לדוגמה פרסום באתר telecomnews, אפשר למצוא פה. למה אין שום מסמך מצד משרד התקשורת בנושא IPv6, אבל כן דואגים לכתוב מסמך לתקן SIP, תקן שמסתמך באופן ישיר על תקשורת מבוססת IP? את זה קוראים יקרים, אין מה לשאול אותי. שאלה זו צריכה לקבל תשובה אך ורק ממשרד התקשורת, ובייחוד מנתי כהן.

אבל אם בכל זאת תתעקשו כן להבין למה המצב הוא כך – מספיק שתקראו את הכתבה שצירפתי מאתר telecomnews בנושא ותבינו לבד – זה לא מסובך בכלל.

אם תרצו חיזוק למה שכתוב במאמר בtelecomnews, הנה חיזוק לנאמר, בדרך אחרת – שמציגה היטב את פני משרד התקשורת. אני שלחתי לנתי כהן ולשר התקשורת איוב קרא את ההודעה הבאה בתאריך 17.8.18:

שלום רב,

לאחרונה הסתכלתי באתר הכנסת וראיתי כי שאילתה 1186 של ח"כ נחמן שי בנושא מרשם שמות המתחם בישראל – לא נענתה.
אשמח לדעת מתי השר יענה לשאילתה זו.
תודה על המענה,
ליאב
תגובה לא קיבלתי עד כה, לא מהשר איוב קרא ולא ממנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן. אין כנראה טעם לצפות לתגובה ממשרד שהעומד בראשו לא עונה ל2 שאילתות שהוגשו לפני לא מעט זמן (שניהם באותו נושא, נושא הדומיינים בישראל ומי אחראי על כך) מ2 חברי כנסת שונים. אם בכל זאת תתקבל תגובה, אביא זאת לידיעת הקוראים בפוסט חדש. כמו כן שלחתי הודעה לח"כ ד"ר נחמן שי (בתאריך 17.8.18):

שלום רב,

שאלתי היום את מנכ"ל משרד התקשורת ולשר איוב קרא באמעצות הודעת דוא"ל מתי השאילתה שהגשת (שאילתה 1186 בנושא מרשם שמות המתחם בישראל) תקבל מענה.
אני בטוח שאתה שם לב שעברו כ3 חודשים מהמועד האחרון למענה. על כן, לדעתי, יש לדרוש מענה מהשר איוב קרא על שאילתה זו.
בברכה,
ליאב
וקיבלתי את התגובה הזאת:
שאילתות נענות באיחור רב מאד.
מאוד מצער לקרוא את זה, אבל מה שהוא כתב לי זו המציאות, בישראל 2018. לח"כ ד"ר נחמן שי בעצמו אין הרבה מה לעשות בנידון לצערו וגם לצערי.
על כן, שלחתי גם כן הודעת דוא"ל לח"כ שרן השכל בתאריך 18.8.18 (היא הגישה את השאילתה השנייה באותו נושא), מתוך כוונה שהיא תעודד את חבר מפלגתה (איוב קרא) כן להגיב לשאילתות האלו (שאחת מהשאילתות כאמור הוגשה על ידה!):

שלום רב,

שאלתי אתמול (יום שישי) את מנכ"ל משרד התקשורת ואת השר איוב קרא באמעצות הודעת דוא"ל מתי השאילתה של ח"כ ד"ר נחמן שי (שאילתה 1186 בנושא מרשם שמות המתחם בישראל) תקבל מענה.
כמו כן, שלחתי לח"כ ד"ר נחמן שי הודעת דוא"ל על כך שעברו 3 חודשים מהמועד האחרון למענה לשאילתה שהגיש, ושרצוי לדרוש מענה משר התקשורת איוב קרא לגבי השאילתה. התשובה שקיבלתי היא ששאילתות נענות באיחור רב מאוד.
אני פונה אליך שכן השר איוב קרא חבר במפלגה שלך, ובעיקר מעצם העובדה שהגשת את שאילתה 1310 בנושא מרשם שמות המתחם בישראל, שאילתה שלא קיבלה מענה עד כה משר התקשורת איוב קרא. אני עדיין סובר שצריך לדרוש מענה מהשר קרא.
בברכה,
ליאב
תגובה עד כה לא הצלחתי לקבל מח"כ שרן השכל.

מכיוון שציינתי בתת-כותרת שאני אזכיר את איגוד האינטרנט הישראלי, אז הנה החלק שלהם ב"סיפור המתמשך" לגבי מסמך ו/או שימוע ציבורי בנושא IPv6. לפי דף הפייסבוק שלהם (ואכן בדקתי אותו) – אין שום דבר בנושא. אפילו לא זכר קטן למה שמשרד התקשורת צריך לעשות…

"בתאוריה", אין לי גם שום צורך לשלוח הודעה בנושא לאיגוד (כי מתוקף תפקידם המוצהר – לקדם את האינטרנט בישראל, הם צריכים להביע דאגה גם לנושא הIPv6 וקידומו בעיקר), אבל כדי כן לנסות לקבל תשובות, שלחתי אתמול (19.9.18) את ההודעה הזאת לאיגוד האינטרנט הישראלי:

שלום רב,

פורסם באתר משרד התקשורת לאחר כנס IPv6 שנערך בחסות האיגוד:
שמשרד התקשורת יפרסם מסמך ושימוע ציבורי:
"בכוונת המשרד לפעול לפי מפת דרכים, הכוללת הפצת מסמך ושימוע ציבורי בדגש על חברות התקשורת בישראל עד אמצע ספטמבר, שיסתיימו עד מאי 2019."
כפי ששמתם לב, או לא – התאריך של אמצע ספטמבר (15.9) עבר (אנחנו ב19.9, נכון לכתיבת הודעה זו) ואין עדיין מסמך ו/או שימוע ציבורי.
מה האיגוד מתכוון לעשות בנידון?
תודה על המענה,
ליאב
למרות שאין לדבר זכר בדף הפייסבוק של האיגוד (אבל כן יש זכר לדברים אחרים שהאיגוד דואג לפרסם), באיגוד ענו (בתאריך ה20.9.18, היום):

ליאב,

אנחנו מודעים ללו"ז ולחוסר העמידה של משרד התקשורת בלו"ז שהם קבעו.

זאת תקופת חגים ומספר ימי העבודה החודש מועט. נהיה איתם בקשר בתחילת אוקטובר ונוודא שהכל מתקדם כמו שהם הבטיחו.

חג שמח,

מי-טל גרייבר שורץ

סמנכ"לית קשרי קהילה ורגולציה

איגוד האינטרנט הישראלי

הדבר הכי ברור בתגובה הזאת כנראה – לא שאלתי בכלל למה הם לא הוציאו את מסמך ו/או השימוע הציבורי עד כה. זה גם לא אמור לעניין אותי בכלל. אני כאזרח רואה את העניין בצורה ברורה מאוד – משרד התקשורת קבע לו"ז מסודר, והוא לא עומד בו. לא שאלתי למה הם לא הוציאו, אלא מה האיגוד יעשה בנידון. אומנם יש לאיגוד נקודת זכות על המענה המהיר (וכזכור, לפני חודשיים הם נמנעו מלענות לי על רוב שאלותיי בנושא מסמך המדיניות שהם כתבו), אך את הפאשלה הזאת של משרד התקשורת הם לא טורחים לפרסם בצורה ברורה בדף הפייסבוק, למרות שלצורך ההדגמה – זה לא שונה מהיוזמה הנוכחית החסרת היגיון לתיקון חוק זכויות יוצרים (תיקון שהוא רע לכל הציבור מהסיבות הברורות שנכתבו ורוכזו בהיפר-קישור המצורף). האיגוד אכן טרח להוציא הודעה בדף הפייסבוק על כך שהוא מתנגד לתיקון החוק הזה (מסיבות מוצדקות מן הסתם). למה לא ראינו שום הודעה על הבעיתיות בעובדה שמשרד התקשורת לא עמד בלו"ז שנקבע על ידו (ולא על ידי אף אחד אחר!!)? את זה קוראיי, אין מה לשאול אותי, אלא את האיגוד. אני רק יכול לקוות שהאיגוד אכן ימלא את משימתו וידאג "לנדנד" למשרד התקשורת בנושא, כי אחרת לא בטוח שנראה התקדמות בנושא.

אגב, אם למשרד התקשורת הייתה בעיה אכן לפרסם בתקופת החגים (דבר שהם היו צריכים לחשוב עליו לפני שיצאו בהצהרה בנושא), הם יכלו לבחור בתאריך יותר מאוחר. הם אלו שבחרו בתאריך הזה (אמצע ספטמבר), ולא אף אחד אחר! לכן, אין לאיגוד שום צורך למעשה להגן או לתת סיבה (ככל שתשמע מוצדקת לכאורה) למה אולי נוצר עיכוב בהוצאת מסמך ו/או שימוע ציבורי בנושא IPv6.

זה לא סוף פסוק ולא סוף הסיפור של הסדרה הזאת. על כן – המשך יבוא, וכנראה שגם בקרוב.