דעה: על מי האחריות למצב שאין IPv6 בישראל?

כפי ששמתם לב (או לא), האתר עוסק בקידום IPv6 באופן מקצועי ללא פשרות. בדרך כלל, עיתונאי לא יביע את דעותיו (אלא אם הוא נחשב לפובליציסט). אינני מגדיר את עצמי כעיתונאי (שכן זאת לא עבודתי בכלל, לפחות כרגע), אלא יש לי מטרה אחת בעת הכתיבה והעריכה של פוסטים באתר הזה – לקדם IPv6 בישראל. הכותרת המעט מפתיעה, מצביעה על כך שגם לי כעורך יש דעה (שהיא דיי מוצקה בנושא) למה אין IPv6 בישראל. אני חייב לציין, שיתכן וחלק מהקוראים לא יסכימו איתי, וזה לגמרי בסדר! אני לא קובע מה נכון ולא נכון במאמר עמדה, אלא רק מביע את דעתי ומנסה לגבות אותה בכל מיני נימוקים כאלה ואחרים. אני בא לייצג את עמדתי, ומי שרוצה להתדיין איתי על הנושא תמיד יכול. בכל מקרה, העובדה שאין IPv6 בישראל לא נובעת מסיבה אחת אלא מכמה לדעתי, מה שכמובן אנסה להסביר ולפרט ככל הניתן.

למצוא אשמים במצב העגום בישראל, אפשר בקלות רבה. אבל אין זאת המטרה שלי שכן אני לא דיין ולא רוצה להיות כזה. מה שמעניין אותי זה יישום IPv6 בישראל. אבל, המצב העגום הזה נוצר בגלל מחדל של שנים שלא טופל כפי שהיה צריך להיות מטופל. ישראבלוף בהתגלמותו, ניתן להגיד. "האשם" הראשון (בכוונה בגרשיים, כאמור – אינני שופט) שרוב האנשים יצביעו עליו הוא הממשלה, ובפרט המשרד הממשלתי האחראי לענייני תקשורת, הלא הוא משרד התקשורת הישראלי. אין לי כל כוונה להתעסק בפוליטיקה בכלל, לא פנימית ולא חיצונית, ובטח שלא בפוליטיקה הפנימית שיש במשרד הזה (כפי שיש בכל ארגון בדר"כ). אבל, הנושא הזה נפל על אזניים ערלות, ללא צל של ספק. אם במשך מעל לעשור נעשה כמעט כלום כדי לקדם IPv6, מדובר בהתרשלות בקנה מידה אדיר, שאם מבקר המדינה יבדוק, יצטרך לבדוק התנהלות של שנים בנושא מה שיקח כמובן הרבה זמן. אי אפשר להגיד שלא ניסו לקדם IPv6 במשרד התקשורת, מהסיבה שכן יש אנשים שניסו לקדם את הנושא הזה גם כיום. אחד מהם הוא רפי הוידה, שנכתב עליו באתר telecomnews, כאן. אבל, אדם אחד נגד מערכת שלמה זה לא "כוחות"…ולכן, גם אם אדם אחד או שניים כן ניסו לקדם IPv6 מתוך המשרד, זה לא מתקדם כרגע. עובדתית, אין IPv6 כמעט בכלל בארץ, והמשתמשים נתונים לחסדי הISP שקובעים אם הם יתנו IPv6 או לא (נכון לעכשיו, רק 018 נותנת). בכתבה שצירפתי מטלקום ניוז עולה, שדברים כן מתקדמים, אבל כאמור אין מסמכים גלויים ושימועים בנושא באתר של משרד התקשורת (שהתחדש לאחרונה ונכנס כ"מחלקה" תחת האתר הממשלתי החדיש לציבור). על כן, קשה להגיד אם באמת יהיה בסוף 2018 יישום של IPv6. לדעתי, לא יהיה IPv6 עד אז, ואני אשמח לראות שאני טועה בכך, אבל פשוט קשה להאמין שבלי שימועים ומסמכים נחוצים שהציבור צריך לקבל, יהיה IPv6. גם אם יהיה IPv6, סביר להניח שהיישום בהתחלה לא יהיה "בריא", ואני מתכוון למה שפרסמתי בפוסט הזה(בנושא גדלי תתי-רשת של IPv6). סביר להניח שהמעבר באתרי האינטרנט הישראליים לא יהיה קל, מכיוון שזה דורש הבנה של רשתות ובפרט בIPv6, מה שלא בהכרח יש לכל אנשי הIT בישראל.

עוד "פאשלה" שאני שם לב אליה, וניתן להבין מהכתבה בטלקום ניוז היא "בעית" מסמך המדיניות לאינטרנט, שניתן לקרוא כאן. מדובר במסמך ישן, אשר קובע כי הנושא של IPv6 (ובכלל כל עניין של הקצאת כתובות IP) נמצא בהסדרה עצמית. גם עורך טלקום ניוז, אבי ווייס, כתב כי לא ברור למה הכוונה או איך ליישם את זה בפועל. על דבר שכזה נשאלת השאלה "למה התכוון המשורר"….ובכן, אני לא חושב שמישהו יודע מה זה אומר הסדרה עצמית בכלל, מלבד מה שכתוב בסעיף 5.2 על כך שההסדרה תתבצע בפורום ציבורי (שלא ידוע מה הקריטריונים לזה, מי קובע מה או איך יתנהלו הדברים). נניח לרגע שמדובר על כך שכוחות השוק יסתדרו בעצמם באמצעות פורום ציבורי כלשהוא – מן הסתם שאי אפשר לסמוך על זה. למה אי אפשר לסמוך על השוק שיסתדר לבד וחייבים להכפיף ריגולציה עליו? התשובה פשוטה – בלי הריגולציה, כלומר להיות לפעמים "השוטר הרע", פשוט שום דבר לא זז. ממשלות ברחבי העולם כן לוחצות ליישום IPv6, כלומר הן כן מחילות רגולציה, נהלים ותקנות בנושא כמו IPv6 כי ברור להן שבלי הצעדים הללו פשוט אף אחד לא "יזוז" והבעיה תישאר כפי שהיא(ולא תעלם, מן הסתם, הרי האינטרנט רק ממשיך לגדול).

קוראינו ישאלו בוודאי, איך הISP וחברות התקשורת קשורות למחדל הזה? למעשה לISP וחברות התקשורת בישראל יש קשר למחדל הזה. אני כותב הרבה פעמים על כך שבמאי 2018 רק ISP אחד בישראל, 018, מספק IPv6 בישראל. אף אחד לא מחייב את 018 לספק IPv6. אז למעשה, הם על דעת עצמם החליטו לספק IPv6. כמובן שזה דבר טוב ואפילו מבורך, אז למה שאר הISP בישראל לא משנים תפיסה ומספקים גם כן IPv6? שאלה טובה. לי אין תשובה לזה, צריך לשאול אותם, אם הם יודעים מה זה IPv6 בכלל ואם יש להם כוונות לספק את זה.
מהתקשרות שלי עם ספק האינטרנט שלי בנוגע לתקלה טכנית שהייתה בזמנו (לפני מספר חודשים, קצת מעל לחצי שנה בערך), שאלתי את נציג התמיכה הטכנית אם יש להם IPv6 במקרה. לא רק שהנציג לא ידע מה זה IPv6, הוא חשב שאני מתכוון לIP סטטי (כלומר כתובת אחת IPv4 סטטית). אני מאמין (רוצה להאמין) שיש נציגים שכן יודעים מה זה IPv6, אבל מהניסיון שלי זה לא נראה ככה.

גם שאר חברות התקשורת בישראל לא פטורות מיישום IPv6. בפועל, לא ראיתי חברות תקשורת (כמו חברות הסלולר) אשר מיישמות IPv6. על זה כתבתי גם כאן, וציינתי שיש חברות סלולר בחו"ל שמשתמשות רק בIPv6 ברשת הסלולרית, דבר שכמובן לא נשמע ובטח שלא יהיה בזמן הקרוב בישראל, אם בכלל.

לא די בכך, גם לאתרי האינטרנט יש אחריות למצב התחזוקה שלהם. IPv6 אמור להיות לפחות בתכנון. לי אין גישה לתוכניות של מחלקות ההנדסה של אתרי אינטרנט גדולים בישראל, אז העניין "במגרש שלהם" מן הסתם, ולי אין יכולת לבדוק מה קורה שם (וגם ברור שלא משלמים לי בשביל זה). אני רק יכול להגיד, שרוב אתרי האינטרנט בישראל לא נגישים דרך IPv6, לפחות כרגע. את שאר הביקורת והרשימה של האתרים שיבדקו, נשאיר לפוסט אחר שיעסוק בנושא.