האיגוד יפעיל בקרוב קישוריות IPv6 לאתר המראה

לאחרונה, כשבדקתי באמצעות מחשב עם מערכת הפעלה מבוססת לינוקס, האם אני יכול לעדכן את התוכנות על המחשב (חבילות תוכנה, packages) משירות המראה (Mirror) שאיגוד האינטרנט הישראלי מפעיל עבור חבילות תוכנה להפצות לינוקס (כמו Debian, או Archlinux), הופתעתי לגלות שללא קישוריות IPv4 – אין לי אפשרות לגשת לשירות הזה.

הופתעתי לגלות שכך המצב, בעיקר בגלל העובדה שהאתר הראשי של איגוד האינטרנט הישראלי מפעיל קישוריות IPv6 תקינה. כך זה נראה באמצעות תוסף בChromium (שמו של התוסף IPvFoo):

לעומת זאת, באתר הMirror הדברים נראים קצת אחרת:

יש לציין, שאני משתמש בשירות המראה של האיגוד בגלל רוחב הפס הגדול בזמן הורדת הקבצים שאני עשוי לקבל כמשתמש אינטרנט בישראל מכיוון שהשירות פועל בתוך ישראל (אין אפשרות לעשות בדיקת ICMP echo, או בשם העממי "פינג", שנחסם מסיבות שאינן ידועות לי):

על כן, שימוש בשירות הזה חוסך זמן רב לעיתים בעת עדכון החבילות תוכנה במערכת.
מתוך רצון כן לנהל חלק מהמחשבים ללא קישוריות IPv4 (גם לצורך התנסות ובדיקות של רמת השימושיות של המערכת והתכנות טכנולוגית גם כן), שלחתי ב11.8.18 את ההודעת דוא"ל הבאה לאיגוד:

שלום רב,
בתור משתמש לינוקס בישראל, אני משתמש בMirror שלכם לעדכון חבילות של הפצת דביאן שברשותי.
כשהורדתי את חיבור הIPv6 במכשיר, שמתי לב כי אין באפשרותי לגשת לשירות הMirror באמצעות IPv6.
הדבר נראה מוזר, כי לאתר הראשי יש חיבור IPv6.
אשמח לדעת אם צפוי הוספת חיבור IPv6 לשירות הMirror.
תודה על המענה,
ליאב

יש לשים לב כמובן, שהתבלבלתי וכתבתי "כשהורדתי את חיבור הIPv6 במכשיר" במקום "כשהורדתי את חיבור הIPv4 במכשיר", כפי שעשיתי ואכן גיליתי שאין אפשרות להתחבר לשירות הMirror.

אתמול, קיבלתי תשובה והנה לשונה:

תודה על כך שהסבת את תשומת ליבנו,

אנו נעשה זאת בחודש הקרוב.

בברכה, איגוד האינטרנט הישראלי

אומנם עבר לא מעט זמן בין מועד שליחת ההודעה לקבלת תגובה, אך לפחות קיבלנו תגובה כלשהיא.

את הבעיה הצגתי בהודעה ללביא שיפמן בבקשה לעלות את הנושא לדיון באיגוד. ההודעה נשלחה ללביא ב12.8 ואצרף פה רק את החלק הרלבנטי מההודעה (החלק האחר, ושאר ההתכתבות, לפוסטים אחרים…):

אשמח אם תוכל להעביר למנכ"ל יורם הכהן (או לאחראי על הנושא הזה באיגוד) את ההודעה ששלחתי לאיגוד בנושא תמיכת IPv6 של אתר המראה. אכתוב בקצרה מה הבעיה:
אני משתמש לינוקס מזה מספר שנים, ולאחרונה אני משתמש בMirror של האיגוד כדי להקטין את זמן ההורדה של חבילות למחשבים שברשותי.
שמתי לב שאין תמיכה בIPv6, מה שגורם לבעיה אם אני מחליט לבטל באחד המחשבים את התמיכה בIPv4 כחלק מהניסויים וההיערכויות שאני עושה.
תודה על העזרה,
ליאב
אין לי דרך לדעת אם לביא העביר את בקשתי למישהו באיגוד, אבל אני שמח לקרוא שהבעיה הועלתה לדיון (כפי שהתגובה שקיבלתי מהאיגוד מראה זאת) ובקרוב יתכן ויהיה טיפול לתקלה.