האם בסוף השנה נוכל להאיר את עץ ה-IPv6?

השאלה בכותרת מעוררת תהיות. מה זה בכלל עץ IPv6? למה לעשות עץ IPv6 ומה העץ עושה בכלל? אקדים באומרי שיש דבר כזה. ליוזמה הזאת נחשפתי בדצמבר 2017, כאשר נכנסתי לתת הקטגורייה ipv6 בReddit. גם אני הופתעתי לגלות שיש עץ IPv6, שמיועד לפעול בתקופה הזו. מדהים, נכון? האתר של העץ נמצא כאן עם הסבר עליו. ללא צל של ספק, מדובר ביוזמה יפה מאוד. האם אנחנו בסוף 2018 נוכל גם להאיר את עץ ה-IPv6?

אסכם את מטרת העץ – העץ מחובר לראוטר עם חיבור IPv6. כל Packet (פקטה, חבילת מידע שעוברת ברשת האינטרנט) של IPv6 שמתקבלת בראוטר ( מדובר בפרוטוקול ICMPv6), מאיר מנורה על העץ באופן רנדומלי והדבר נראה בשידור חי באתר YouTube. איך משתמש יכול בכלל לשלוח פקטה לעץ? ICMPv6 כמו ICMP הרגיל (שעובד עם IPv4), נשלח באמצעות הפקודה ping  שקיימת בכמעט כל מערכת הפעלה מודרנית כיום. למעשה, כדי לשלוח פקטת ICMPv6, צריך לעיתים לכתוב ping6 או ping -6 (כלומר "לדרוש" מהפקודה להשתמש בICMPv6). בכל מקרה, רק למי שיש חיבור IPv6 יכול להאיר את העץ. נכון למאי 2018, העץ לא פעיל, אבל לקראת סוף השנה הוא ככל הנראה יופעל שוב. משתמשי האינטרנט בישראל השנה לא יכלו להאיר את העץ מבלי להפעיל מנהור (או להיות מנויים אצל 018). האם כשבסוף השנה העץ יופעל שוב, משתמשי אינטרנט בישראל יוכלו להאיר גם הם את העץ? קשה לדעת. כפי שכתבתי פה, אני לא מאמין שבסוף השנה יהיה לאזרחי ישראל IPv6, אבל כפי שציינתי בפוסט המצורף, אשמח לגלות שטעיתי – זה יהיה רווח של כולנו.

שימו לב, שכשהעץ מופעל, מטעמי חיסכון ברוחב פס גם אם שלחתם פקטות לא תקבלו תגובה(Response). אין זה אומר שיש בעיה, אלא פשוט זה נועד להיות ככה. אומנם לעץ יש רוחב פס דיי גדול (מדובר ברוחב פס של 1 ג'יגה סיביות לשנייה, או במילים אחרות – 1Gb/s), ולכן אין חשש לשלוח "פינגים" לעץ, אבל תזהרו לא להעמיס עליו, כפי שביקש היוזם של מיזם עץ ה-IPv6.

בחג הפסח אומרים תמיד "לשנה הבאה בירושלים הבנויה" ואני אומר "בשנה הקרובה עם חיבור IPv6". אם יהיה IPv6 עד סוף 2018, נוכל גם אנחנו להאיר את עץ ה-IPv6.