האם העולם עובר לאט לאט ל-IPv6 Only?

הכותרת אשר שואלת האם העולם עובר למגמת IPv6 only תראה בעיני קוראים מסויימים כקליקבייט (אולי), אבל הכותרת באה לשאול שאלה על תופעה שבחלוף הזמן עשויה אף לגרום לבעיות. המצב כרגע יותר מורכב ממה שזה נראה ללא בדיקה מעמיקה.

איך אפשר להגיע למסקנה שהעולם עובר לאט לאט למצב IPv6 only? ראיה מרכזית לכך היא העמוד הבא:
Supporting IPv6-only Networks
בקיצור רב, העמוד הזה נמצא תחת שם המתחם של חברת Apple. מה בעצם מסופר לנו בקישור הזה? אז המצב ש-Apple יוצרת פשוט מאוד להבנה – כל אפליקציה שתכנס לחנות האפליקציות של iOS, תהיה מחוייבת לעבוד במצב שהמכשיר הסלולרי מחובר רק עם IPv6. מהלך שכזה של חברת Apple איננו מפתיע כלל, מכיוון שבארה"ב המציאות היא שהרשתות הסלולריות לא רק תומכות בIPv6 אלא משתמשות רק בו. רשת סלולרית מבוססת IPv6 בלבד זה דבר שלא נשמע בישראל וגם לא יהיה בזמן הקרוב. לקוראינו הספקנים שיגידו שאני טועה, יוכלו לקרוא עוד על המצב כאן וכאן, בנוסף לאינספור מאמרים בגוגל שיעידו על כך.

באחד באפריל השנה, המכונה גם April Fools' Day, היו שלל בדיחות שפורסמו ברחבי האינטרנט. גם לאנשי הטכנולוגיה יש חוש הומור, כאשר פורסם הדבר הבא באתר reddit (בקטגוריית IPv6):
OpenVPN 2.5 will be IPv6-only
למעשה, מדובר בבדיחה שפורסמה שעדכון ל-OpenVPN (תוכנה אשר מספקת חיבורי VPN בסגנון הטוב והנחמד של קוד פתוח) בגירסה 2.5 יסיר את התמיכה בפרוטוקול IPv4 ולמעשה התוכנה תעבוד במצב IPv6 only. כמובן שמדובר בבדיחה משעשעת למבינים, אך כמובן אלה שלא הבינו מייד, קצת פחות צחקו. אומנם מדובר בבדיחה, אבל בכל צחוק יש טיפת אמת, וברור שמתישהו התמיכה בIPv4 תוסר בתוכנות מחשוב (בעתיד הרחוק ככל הנראה, ועדיין מדובר בעניין בעייתי בישראל, מה שמוסבר בהמשך הפוסט). במצב הנוכחי בישראל, אם ספק שירות מחליט להפעיל שירות IPv6 only, לנו כלקוחות ישראליים אין שום אפשרות להתחבר לשירות אלא אם נפעיל מנהור (שכבר הודגש מספר פעמים באתר כפתרון בעייתי). ראוי לציין שסביר להניח שספק שירות באינטרנט לא יעשה מהלך שכזה מתוך הבנה שתהיה פגיעה כלכלית בשירות שהוא מציע עקב חוסר זמינות למשתמשים שאין ברשותם חיבור IPv6.
אבל, וזה אבל גדול, אם ישראל לא תשכיל לעבור לIPv6 (מעבר שלא קורה ביום אחד), או לפחות תתחיל את המעבר לIPv6 (שקרה רק אצל ספק אינטרנט בשם 018, כל השאר, כולל אתרי אינטרנט בישראל – פשוט מתעלמים מהמצב), נגלה יום אחד שאנחנו בבעיה שתהיה הרבה יותר קשה לפתרון מאשר מבעבר. כך שמי שטוען שאפשר לדחות את המעבר למחר (במקרה הטוב) עשוי לגרום למצב שבו המחר הזה, זה היום שבו אנחנו נתעורר ונהיה בצרה שממנה יהיה קשה לצאת.

לSysadmins שקוראים את האתר הזה ואנשי הIT בתחומים שונים, זה לא חדש שכמעט כל שירות ניתן לפריסה במצב IPv6 only. מדובר בסה"כ להוריד שורה אחת (אולי מעט יותר, אבל עדיין מדובר בפרוצדורה פשוטה) בקונפיגורציה של פתיחת ה-IPv4 socket של השירות. כך למעשה, מצב IPv6 only כבר קיים היום כמעט בכל תוכנת שירות בשכבת האפליקציה של מודל הOSI – רק צריך להחליט (ואחר כך ליישם) על ביטול החיבור בIPv4, כלומר – הזכות להחליט על פרוטוקול התחברות היא בידי נותן השירות.

למי שיריץ חיפוש בגוגל עם הkeywords הבאים: "IPv6 only software", יראה תוצאות מעניינות אבל לדעתי המעניינת מביניהן היא זאת. מדובר בדף של אתר מערכת ההפעלה המוכרת FreeBSD. הדבר מסביר על איך ניתן להוריד snapshot של המערכת במצב עם חיבור IPv6 בלבד. המטרה ביצירת IPv6 only snapshot להורדה היא לתת למפתחים סביבת פיתוח נטולת IPv4, שם יוכלו לבדוק אם התוכנה שלהם יכולה לרוץ עם סביבת IPv6 only בלי "להשתגע".

ומה עם תוכנות שיכולות לעבוד רק עם IPv4? דוגמה טובה לכך היא תוכנת Skype מבית Microsoft. לאלה שאולי לא יבינו איך הדבר אפשרי שתוכנה מיצרן כל כך ידוע לא תומכת בIPv6, הנה לכם לינק:
IPv6 Support in Microsoft Products and Services
בלינק שצירפתי כתוב שחור על גבי לבן, שאין לSkype (בניגוד לשירותים אחרים של Microsoft) תמיכה מלאה בIPv6.
אם זה בעתיד ישתנה, אין לדעת (ההנחה היא שכן, אבל אי אפשר לדעת מתי). בכל מקרה, הנה תמונה מהלינק שמעידה על המצב הנוכחי:

אומנם, בMobile (במכשיר הסלולרי) כן יש תמיכה מסויימת בIPv6 (כנראה בגלל המהלך של Apple בנוגע לתמיכה של אפליקציות בIPv6 שפירטתי בתחילת הפוסט. בכל מקרה, לא מצאתי לטענה זו תימוכין למרות שהדבר נראה הגיוני). ומה עושים בארה"ב לגבי מצב שהרשת תומכת בIPv6 only כאשר יש אפליקציות שלא בהכרח תומכות בIPv6? ברוב המקרים מקימים מנגנון כמו NAT64 וDNS64 כדי להתגבר על הבעיה ולתת אפשרות לאפליקציות להתחבר באמצעות IPv4 לשירות המסופק.

אם לא היה אפשר להדגיש יותר טוב את המחסור בכתובות IPv4, הנה כתבה מהימים האחרונים בנושא:
OK, this time it's for real: The last available IPv4 address block has gone

המסקנה המתבקשת מהפוסט הזה – המעבר לIPv6 בישראל איננו עניין של מותרות אלא מדובר בעניין (יש שיגידו אינטרס) לאומי חשוב מאוד שאסור לזלזל בו. המצב של ספקי אינטרנט, אתרי אינטרנט ומשתמשי קצה בישראל לפי דעתי(ודעת אחרים שעוסקים בתחום) הוא מצב של בת יענה – לתקוע את הראש בחול ולחשוב שהכול בסדר. אז כרגע למראית העין הכול נראה זורם, אך כפי שכבר כתבתי בפוסט – אם לא נשכיל לבצע את השינויים הנדרשים (כל עוד אפשר לעשות את המעבר בנוחות), הבעיה לא תחלוף מן העולם אלא אנחנו לבדנו נשאר עם הבעיה הזאת.