האם התקשורת ואיגוד האינטרנט הישראלי התחילו להבין את בעית הכתובות בישראל?

האם איגוד האינטרנט הישראלי והתקשורת הישראלית מתחילים להתעורר לנוכח אי יישום IPv6 בישראל בהיקף רחב? האם אנחנו נראה שינוי ביחס של התקשורת כלפי הנושא?

בתאריך ה4.6 פורסם באתר איגוד האינטרנט הישראלי על הוצאת מסמך מדיניות ליישום IPv6 בישראל. את הדף ניתן למצוא כאן, והמסמך שנכתב על ידי האיגוד פה. אגב, האיגוד פרסם אתמול בדף הפייסבוק שלו את המסמך שפרסם וכתבה בדה מרקר בעקבות פרסום המסמך.

אכן, מרפרוף שחלקו מעמיק וחלקו פחות במסמך שפורסם על ידי האיגוד, המסמך ממליץ על דברים חשובים. ניתן להניח שהאיגוד ראה חלק מהנעשה בעולם (כדוגמת הקמת כוח משימה לאומי ליישום IPv6), והחליט להמליץ על כך. אולם, ללא השימוע של משרד התקשורת (שאני עדיין מצפה לראות), כל "ההמלצות היפות" האלה ללא משמעות מעשית… לא שהן לא נכונות – הן המלצות טובות ונכונות, רק צריך שמישהו "יקבל אותן" ויעבוד על פיהן. האיגוד לא יכול לכפות על ספקי האינטרנט ליישם IPv6, וגם לא יכול לכפות יישום שכזה ברמה הממשלתית. אגב, למתעניינים שירפרפו במסמך יראו שכל מה שכתבתי על אי המוכנות של ספקי האינטרנט וספקי התוכן בישראל ליישום IPv6, הוא נכון ואפילו עוד יותר חמור ממה שחשבתי.

כמו כן, המסמך מוכיח חד משמעית מה שכבר כתבתי בכתבה מוקדמת יותר, ואני מצטט מעמוד 37:

"ד.האם ניתן להמיר את כל כתובות האינטרנט ביום אחד? קביעת יום מוסכם ("Day-D ("למעבר מ-IPv4 ל-IPv6 בנוסח המודל של באג שנת 2000) Y2K (אינה מעשית. מעבר ל-IPv6 יחייב הגדרה מחדש של תוכנית הקצאת כתובות (plan addressing (בהיקף כלל עולמי ב-IPv6 ,התקנת פרוטוקול IPv6 על כל נתב ומחשב ושינוי כל היישומים הקיימים כך שיפעלו על IPv6. מעבר כזה יגרום להוצאות כבדות ושיבושים בלתי-סבירים בשירות וכן עלול ליצור נזקים חמורים ליישומים קריטיים מבוזרים. גישה כזו תהיה גם חסרת-תכלית, שכן יישומים פעילים רבים אינם מחייבים מיידית את הכנסת השיפורים הגלומים ב- IPv6 או שלא תוכננו להפיק תועלת מן הפונקציונליות הנוספת שמאפשרת הגרסה החדשה. במקרים מסוימים, בעיקר ברמת המאקרו המדינתית, מעבר ישיר ל- IPv6 יכול לזרז את תהליך המעבר. לדוגמה, אפשר לקדם את IPv6 באמצעות החלטה פוליטית להגדיל את מספר כתובות IP כדי לשמור על צמיחתה הכלכלית של מדינה כלשהי. דוגמה נוספת היא פריסה רחבה של ארכיטקטורת IP חדשה (כגון רשתות תקשורת ניידת או ביתית) לצורך אספקת יישומים ושירותים חדשניים."

הפסקה הזו מוכיחה את שאמרתי בכתבה מוקדמת אחרת, שבה טענתי שאם מישהו ממקבלי ההחלטות בישראל חושב שאפשר לעבור ביום אחד לIPv6, טועה ובגדול – עכשיו מקבל גם חיזוק מטעם המסמך של האיגוד. לי זה כבר היה ברור שמעבר שכזה לא קורה ביום אחד (וכנראה גם לא ביומיים… אם מישהו חשב אחרת), ואני מניח שמי שקרא את הפוסטים שצירפתי הבין היטב למה הדבר לא אפשרי (וגם כך מסבירים במסמך של האיגוד).

בכל מקרה, האם אנחנו נראה שינוי ביחס של התקשורת בנוגע לIPv6? לדעתי לא. אבל אולי אני טועה ומשהו כן ישתנה. בכל מקרה, זה יהיה רק לטובתנו אם דברים ישתנו. לרוב העיתונאים בישראל, גם לאלה שעוסקים בטכנולוגיה, אין ידע בנושא או רצון לסקר את הנושא. אבל אם הדבר ישתנה – הרווח הוא של כולנו.

לסיכום, מדובר במסמך עם המלצות חשובות שמסכם את המצב כפי שהוא. רק חבל שהוא מפורסם ב2018… על זה נאמר – "עדיף מאוחר מאשר לעולם לא". אני מצפה בקוצר רוח לראות את השימוע של משרד התקשורת בנושא IPv6. ככל שיהיה עדכון בנושא השימוע, אעדכן בפוסט חדש על כך.