הישג לאתרנו – IPv6 הופעל באתר המראה

לקוראינו בטח זכורה הידיעה שפורסמה בסוף אוגוסט, על כך שIPv6 צריך להיות מופעל באתר המראה, ומהדיברות שלי (שמופיעה בידיעה) דרך הדוא"ל עם האיגוד – הם בהחלט קראו את הודעתי בנושא והשיבו שלאור הודעתי הם יפעילו IPv6. מאז אוגוסט עברו כ4 חודשים (יום לפני השנה החדשה שמתי לב שיש קישוריות IPv6)… ובזכות העקשנות שלי ושל בעל האתר (דניאל, שנרתם למשימה החשובה) על החשיבות של הנושא, נרשם לIPv4.co.il הישג – אתר המראה נגיש באמעצות IPv6.

צריך לשים דגש חזק על משך הזמן של הפעלת הIPv6 באתר המראה. לעניות דעתי, להפעיל IPv6 בשרת כמו השרת שמפעיל את אתר המראה זה לא בכלל עסק מסובך, בטח לא מדובר בעניין שצריך להימשך כ4 חודשים. מניסיוני הלא רב עם שרתי לינוקס (ובפרט, מדובר באתר מראה שמופעל עם פרוטוקול HTTP), מדובר במשימה לא קשה בכלל להפעיל IPv6.
אולם, כפי שציינתי, אני ודניאל לא התייאשנו. דניאל דיבר באופן אישי עם לביא מספר פעמים שאף לקח אחריות בנושא כדי לדאוג לכך שהאתר המראה יהיה נגיש באמצעות IPv6.
אני לא פניתי ללביא כמו דניאל (פניתי אליו בדוא"ל). פניתי 3 פעמים לאיגוד האינטרנט. על ההודעה הראשונה כבר כתבתי בפוסט הקודם בנושא אך אצטט את ההודעה בכל זאת (ההודעה מה11 באוגוסט):


שלום רב,


בתור משתמש לינוקס בישראל, אני משתמש בMirror שלכם לעדכון חבילות של הפצת דביאן שברשותי.
כשהורדתי את חיבור הIPv6 במכשיר, שמתי לב כי אין באפשרותי לגשת לשירות הMirror באמצעות IPv6.
הדבר נראה מוזר, כי לאתר הראשי יש חיבור IPv6.
אשמח לדעת אם צפוי הוספת חיבור IPv6 לשירות הMirror.


תודה על המענה,
ליאב

התגובה שקיבלתי (ב22 באוגוסט):

תודה על כך שהסבת את תשומת ליבנו,
אנו נעשה זאת בחודש הקרוב.
בברכה, איגוד האינטרנט הישראלי

כמו כן, הפניתי את תשומת ליבו של לביא שיפמן (חבר באיגוד) לנושא כבר ב12.8:


אשמח אם תוכל להעביר למנכ"ל יורם הכהן (או לאחראי על הנושא הזה באיגוד) את ההודעה ששלחתי לאיגוד בנושא תמיכת IPv6 של אתר המראה. אכתוב בקצרה מה הבעיה:


אני משתמש לינוקס מזה מספר שנים, ולאחרונה אני משתמש בMirror של האיגוד כדי להקטין את זמן ההורדה של חבילות למחשבים שברשותי.
שמתי לב שאין תמיכה בIPv6, מה שגורם לבעיה אם אני מחליט לבטל באחד המחשבים את התמיכה בIPv4 כחלק מהניסויים וההיערכויות שאני עושה.


תודה על העזרה,
ליאב

ברור לקוראינו שבקשתי לא בוצעה, מה שגרם לי להמשיך להתעקש…. אז ב22 באוקטובר שלחתי הודעה בשנית:

שלום רב,

ב11 באוגוסט שלחתי דוא"ל אליכם, בו כתבתי על כך שאתר הMirror לא נגיש באמצעות IPv6.
בתשובה שקיבלתי, נכתב כי האיגוד ידאג לטפל בזה בספטמבר (חודש הקודם).


מאז נראה שהדבר לא תוקן. אשמח על כן לדעת, מתי יטופל הדבר כך שאתר הMirror אשר משמש את קהילת הלינוקס והקוד הפתוח בישראל (שאני חלק ממנה ומשתמש בMirror שלכם) יהיה נגיש באמצעות IPv6?


תודה על המענה,
ליאב

מענה ישיר לא קיבלתי ממש, אך ראיתי שביקשו להעביר את הTicket (שמייצג את ההודעה שלי) לטיפול וקבלת מענה מבכירי האיגוד. לא שקיבלתי מענה, אז הבקשה להעביר את ההודעה הלאה מצד הנציגה שענתה, לא עזר כל כך…. בזמן הזה אני חיכיתי לראות אם האיגוד יבצע את מה שאמר שיבצע, והחלטתי לשלוח בפעם השלישית הודעה (שלה בכלל לא טרחו לענות). את ההודעה שלחתי ב25 בנובמבר:

שלום רב,

אני פונה אליכם שוב, מכיוון שעדיין לא הופעל IPv6 בMirror.
אשמח אם האחראי על הנושא באיגוד יטפל בנושא כדי לוודא שהMirror יהיה נגיש גם בקישוריות IPv6.


תודה על הטיפול,
ליאב

כפי שציינתי, מענה בכלל לא קיבלתי על הודעה זו. במקביל במהלך התקופה האחרונה דניאל (בעל האתר) עזר לי רבות בנושא, כאשר הוא פנה אל לביא שיפמן באופן אישי וביקש ממנו לדאוג לכך שיפעילו IPv6 באתר המראה. בהחלט, בזכות עזרתו של דניאל וההתעקשות של שנינו, למשתמשי הקוד פתוח בישראל (גם אני) תהיה נגישות לMirror הישראלי עם שלל יתרונותיו – ועכשיו, גם אפשרות להתחבר אליו עם חיבור IPv6, דבר אשר מתיר לבצע בדיקות תוכנה על שרתים ומוכנות כללית לIPv6 על ידי השבתת פרוטוקול IPv4 מבלי לאבד את האפשרות להוריד חבילות תוכנה.

במהלך התקופה האחרונה פניתי גם לאבי וייס, עורך Telecomnews.co.il ולרפי הוידה, חבר באיגוד.

לאבי וייס כתבתי על כך ב25 בנובמבר שאין קישוריות IPv6 באתר המראה, והוא הגיב לי בזה הלשון:

זה מה שקיבלתי מהאיגוד:

הטמעת פרוטוקול IPv6 בשירותי אתר המראה שמעמיד האיגוד לטובת קהילת האינטרנט והקוד הפתוח בישראל נמצא בתכנית העבודה, וצפוי להתבצע בחודש הקרוב.

לרפי כתבתי ב18 בדצמבר, כשעוד לא הייתה קישוריות IPv6 באתר המראה:

שלום רפי,

אני קורא עליך בTelecomnews וחשבתי שתתעניין בדבר הבא:
https://ipv4.co.il/posts/616/%
D7%94%D7%90%D7%99%D7%92%D7%95%
D7%93-%D7%99%D7%A4%D7%A2%D7%
99%D7%9C-%D7%91%D7%A7%D7%A8%
D7%95%D7%91-%D7%A7%D7%99%D7%
A9%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%
AA-ipv6-%D7%9C%D7%90%D7%AA%D7%A8-%D7%94%D7%9E%D7%A8/
בקצרה: באיגוד הבטיחו להפעיל IPv6 באתר המראה, אתר אשר משמש בין היתר להורדת חבילות תוכנה בשביל מערכות לינוקס.
לא הפסקתי לשלוח לאיגוד הודעות דוא"ל מאז. בכל מקרה, הם פשוט הפסיקו לענות לי. לא יעלה על הדעת שהאיגוד אשר קורא להטמעת IPv6 ברשת האינטרנט הישראלית, לא מטמיע אצלו "בביתו" את הפרוטוקול.
אני יודע, שאולי תחשוב שמדובר בעניין קטן ("כסף קטן") לעומת הבעיות האחרות באיגוד, אך אני דובק באימרה המפורסמת "דין פרוטה כדין מאה".
אשמח לעזרתך בנושא, שכן אתה חבר באיגוד ואולי תוכל לקדם את זה יותר טוב ממה שאני יכול לעשות…


גילוי נאות: אני העורך של הפוסטים באתר ipv4.co.il, אני בזמני הפנוי (שאיננו רב בכלל) מנסה לסייע בקידום הטמעת פרוטוקול IPv6 בישראל.


תודה על הקריאה,
ליאב

אחרי הניסיונות האלה וההתמדה של צוות האתר – זה הצליח. הישג חשוב בהחלט. בקרוב, נעסוק גם בשימוע מצד משרד התקשורת בנושא IPv6.