מה לא בסדר בהודעה של בזק על נתב "Be" החדש שלה?

בזק לאחרונה יצאו בקמפיין פרסום גדול לשיווק הנתב החדש שלהם. הכול טוב ויפה. עד שלאחרונה הסתכלתי בהודעה שפורסמה באתר של בזק, וגיליתי אמירה שנתפסת בעיניי כבעייתית. אין זאת ביקורת על הנתב עצמו שכן לא רכשתי אותו, אלא הביקורת מופנית אך ורק כלפי שורה אחת בהודעה שמעלה שאלות…

לאחרונה הצצתי בהודעות באתר בזק ושמתי לב להודעה אשר נמצאת כאן. לצורך העניין, ניתן למצוא קובץ pdf עם ההודעה של בזק כאן.
מי שיקרא את ההודעה לכאורה, לא יבין מה לא בסדר בה, אבל מי שידייק על כל מילה ומילה יקרא שורה פשוט מקוממת בהודעה של בזק: "הנתב החדש של בזק, המותאם לעולמות הוידאו והתעצמות תחום ה-IoT" – אין לי מושג על איזה עולמות וידאו הם מדברים. האמת? זה גם לא ממש מעניין אותי כי אני לא משתמש בכלל בראוטר שלהם (וגם לא של ספק אחר, יש לי ראוטר מבוסס Linux שבניתי לבד). מה שמאוד מפריע לי לעין זה "התעצמות תחום ה-IoT". למי שלא יודע, IoT, או בשמו העברי "המרשתת של הדברים", מבוסס בחלקו על המצאות של פרוטוקולי תקשורת כמו שן כחולה (Bluetooth) ולא רק שן כחולה אלא פרוטוקלים נוספים(סקירה של הפרוטוקולים אפשר למצוא פה), אך למעשה IoT משמו כן הוא מתחבר לאינטרנט באופן ישיר, באמצעות פרוטוקול IP (בגירסה כלשהיא, רמז לבאות) באמצעות פרוטוקול קישור כזה או אחר בשכבת הקו במודל הOSI…

כיום – עם כניסת מכשירים אשר מחוברים לאינטרנט, נוצר צורך חד משמעי בעוד כתובות אינטרנט (שכמובן אין להשיג, בטח מבלי לשלם הון ענק בגלל מחירים מופקעים, זאת מפורט בשאר עמודי האתר השונים). IoT נסמך על IPv6 באופן בלתי ניתן לערעור, וזאת לא אני אמרתי אלא נאמר על ידי גופים וממשלות ברחבי העולם, ואפשר למצוא חומר בנושא כאן, כאן וכאן. הסיבה הפשוטה להסתמכות על IPv6 היא מתוקף היותו של הפרוטוקול מתקדם מספיק כדי לספק אינספור כתובות כדי לחבר כל מכשיר IoT בעתיד הנראה לעין בלי בעיות. יש לIPv6 תכונות ופ'יצרים כמו SLAAC אשר עוזרים למשתמש, מה שאין בIPv4, ולכן חובה להשתמש בIPv6. מי שמתעניין עוד יותר ולא "שבע" מהקישורים הללו, יכול לחפש במנוע החיפוש גוגל עם המילים "IoT IPv6" ולמצוא עוד שלל כתבות מעניינות. אני בעתיד אסקר את הנושא יותר מקרוב (רמז: בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת גם דיברו על זה ואני אכתוב גם על זה).

אז איך בזק מפרסמת שהנתב שלה תורם להתעצמות תחום ה-IoT מבלי שיש אפילו תכנון ל-IPv6? שאלה טובה. בזק פרסמו את זה אבל אם היו רוצים לקדם IoT, אזי שIPv6 צריך להיות בתכנון שלהם. אז מתי בזק תוכל להגיד שהיא תורמת להתעצמות תחום הIoT? כשהיא תפרוס IPv6 וגם שבזק בינלאומי תספק סוף סוף בלוקים (של /64, אבל יש שיתווכחו על לפחות /56 או אפילו /48) של IPv6 ללקוחות פרטיים. עד אז, האמירה הזאת, לפחות מבחינתי, ללא תוקף.

למי שיטען, שאפשר לחבר IoT עם IPv4, צודק רק בפרק הזמן הנוכחי (וגם מזה אפשר להסתייג). בעוד כמה שנים, הטענה הזאת לא תהיה רלוונטית, מכיוון שתחזיות מעידות על לא פחות מעשרות מיליארדים של מכשירים מחוברים לאינטרנט. תחזיות וסטטיסטיקות אני מצאתי כאן וזה נראה פשוט מדהים. יש תחזיות נוספות בגוגל, מצאתי עוד אחת כאן. בכל מקרה, ברור שהמגמה היא מגמה של עלייה בכמות מכשירי IoT מחוברים. ברור מאליו, שIPv4 פשוט לא יוכל "לסחוב" את כמות המכשירים המחוברים, ולא רק בגלל טכניקת הNAT (שעושה צרות לא קטנות לפעמים), אלא בגלל שהניתוב בIPv4 הרבה פחות יעיל מה שיגרום לעומסים כבדים ככל הנראה אם לא יהיה אימוץ של IPv6. אז את הטענה שחיבור IoT עם IPv4 יעבוד, אפשר לקבל אולי(וזה אולי גדול) רק עכשיו, אבל לא בעוד כמה שנים. כזכור, לפרוס IPv6 לא קורה בלילה אחד (וכבר הזהרתי שאם לא נעשה משהו, נקום יום אחד לבוקר שאנחנו נהיה בצרה גדולה שיהיה קשה לתקן בלוח זמנים קצר).

בהקשר למשפט האחרון בפסקה מעל, בישראל כנראה חושבים שבלילה אחד יפעילו IPv6 והכול יעבור חלק – זה לא יהיה ככה ומי שמבין בתחום יודע גם היטב למה (הרי להפעיל IPv6 דורש שלצרכן יהיה ציוד רשת תומך, מה שכמובן לא מובטח, וגם שהצרכן יפעיל מהצד שלו את הקישוריות עם IPv6 מה שיגרור הרבה טלפונים במחלקות התמיכה לדעתי). בזק לדוגמה, היו מספקים דגמים של ראוטרים מיושנים (אני לפני כשנתיים עבדתי עם ראוטר DSL-2670U, שבכלל לא תומך בIPv6). לא ביצעתי בדיקה מקיפה בנושא אבל אני סבור שיש עוד ראוטרים כאלה פועלים (ראיתי כאלה אצל חברים ומכרים). כדי להפעיל IPv6 הלקוח יצטרך להחליף את הנתב או לחכות לעדכון קושחה. במקרה של קריסות, נפילות, שבירות, תקלות ועוד משחקים כאלה ואחרים – הISP יצטרך לטפל. אז בלילה אחד, זה לא יקרה. מה גם, שעדכון קושחה לא עושה פלאים לנתבים האלה בדרך כלל, בטח כשזה קשור לIPv6. הסיבה לכך שהחומרה בעת הייצור עברה אופטימיזציה לעבודה עם IPv4 – עם כתובות בגודל של 32 ביט, ולא עם כתובות של 128 ביט (הגודל של כתובת IPv6). על פניו מדובר בעדכון תוכנה פשוט, אבל עם חומרה לא מתאימה המכשיר עלול "להשתגע" במקרה הטוב (לא לתת להתחבר בכלל עם IPv6, או לחילופין המשתמש ירגיש קושי בהתחברות עם הפרוטוקול), או במקרה הרע עדכון קושחה בצורה לקויה עלול לגרום לCorruption בזיכרון Flash של הנתב, מה שיהפוך את הנתב מבחינה טכנית לBrick (זה פחות קשור לIPv6 אלא מדובר בסיכון כללי כאשר מבצעים עדכון קושחה לנתב, בטח אם העדכון מבוצע על ידי הISP מרחוק).

אולי כן יקרה בחלום בלילה של אחד ממקבלי ההחלטות (משרד התקשורת, הISP ושאר חברות התקשורת), אבל כאמור המציאות שונה מהחלומות האלה. עובדתית, המעבר לIPv6 בכל העולם אורך מזה מספר שנים (יש כאלה שיטענו מאז יום ההשקה הרשמי ב2012, ויש כאלה שיגידו שעוד לפני התחיל המעבר, אני נוטה להגיד כי המעבר התחיל עוד לפני…). אז בהחלט לא ברור איך מקבלי ההחלטות נמצאים באופוריה שהשליטה בידיהם ואין סיבה לדאגה כי הם יכולים ביום אחד להרים את המתג ולהפעיל IPv6 בישראל. הStartup-Nation אשר מקדמת יזמות בשלל תחומים (בין היתר גם IoT), לא מקדמת IPv6 וזה מחדל עצום שמישהו צריך לתת עליו דין וחשבון.