קריאה מיוחדת לפעילות משותפת בעקבות היוזמה לתיקון חוק זכויות יוצרים

אין זה עוד פוסט בסגנון כתבה, או פוסט של מידע/תוכן מעניין בנושא IPv6, אלא מדובר בפוסט יוצא דופן, שאני פונה אליכם, קוראיי היקרים – לעשות כל מה שניתן במסגרת החוק כמובן במדינת ישראל, כדי לעצור את היוזמה לתיקון חוק זכויות יוצרים.
הקריאה הזאת נמצאת דווקא באתר כמו זה (למרות שהאתר עוסק בהנגשת מידע בנושא IPv6 וניסיון לקדם את הנושא בישראל), מכיוון שהתיקון הזה נוגע לא רק אליי, העורך של האתר הזה, אלא גם אליכם קוראים יקרים.

אני חייב לציין, שאני רואה התגייסות בנושא מצד מספר גורמים, אחד מהם זה איגוד האינטרנט הישראלי. את הפרסום בדף הפייסבוק של האיגוד (שהוא למעשה שיתף מדף אחר) על הדבר, ניתן למצוא כאן. פרסומים נוספים והסברים על משמעות התיקון לחוק זכויות יוצרים, ניתן למצוא פה (צורף בתחילת הפוסט) ופה.

הבעיה שעולה מתוך הנאמר בכתבות שצורפו ואני מצטט (מהכתבה בTelecomnews.co.il):

הנוסח הנוכחי של הצעת החוק קובע, שכל אדם המנהל בלוג אישי, אתר, דף פייסבוק או עמוד אינסטגרם עם מספר עוקבים רב, מנהל קבוצת ווסטאפ עם מספר רב של חברים, שיפרסם קישור לאתר אחר בו השתרבב תוכן המפר זכויות יוצרים, אף אם לא ידע על כך, חשוף לתביעה בסכום של עד 100,000 ₪ ללא כל צורך בהוכחת נזק.

כלומר – מדובר במכת מוות לחופש הביטוי במדינת ישראל, לא רק שלי, אלא גם של כל הציבור – כל אדם שמפרסם באינטרנט מתוך רצון לשתף את חוויותיו, מחשבותיו וכיו"ב, ומצרף קישור לאתר אחר – עלול להיות חשוף לתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים, מבלי שידע על כך ולא פעל בכוונת זדון (כלומר, הכול נעשה בתום לב).

אני שלחתי לאיגוד את ההודעה הבאה:

שלום רב,

הייתי מעוניין לדעת מה עמדת האיגוד בנוגע לידיעה הזו:
ובנוסף לכך, הייתי מעוניין לדעת מה האיגוד מעוניין לבצע.
אני שולח לכם מספר הודעות בדוא"ל כבר תקופה מסויימת בקשר לנושאים שונים (אתם מוזמנים לבדוק זאת), ואני מוכר לכם כנראה גם כעורך של ipv4.co.il.
מדובר במה שנראה כלא פחות מצרה גדולה כלפי בעלי בלוגים ואקטיבסטים (וגם כלפי הציבור בכלל), ואני חושב שדרוש לקדם קמפיין בנושא ואף "לאחד" כוחות כנגד התיקון ההזוי הזה.
על כן כאמור, אשמח לקרוא מה האיגוד עושה בנידון כדי למנוע את תיקון החוק במתכונת המדוברת. אני אשמח לשתף פעולה בנושא ולעזור איפה שיתאפשר.
תודה על המענה,
ליאב
ההודעה נשלחה בתקווה שלמרות המחלוקות ביני לבין האיגוד בנושאים מסויימים, יהיה שיתוף פעולה בנושא הזה.

חשוב להבהיר בצורה מודגשת – המאבק נגד יוזמת חקיקה שכזאת הוא לא רק בידיים שלנו, הבלוגרים והעיתונאים אלא של הציבור בכללותו. הקישורים שצירפתי למעלה (בתקווה כמובן, שלא מכילים חומר מפר זכויות יוצרים, למי שמבין את ההומור…) מסבירים היטב מדוע הדבר נוגע לכלל הציבור.