רשת סלולרית בפרוטוקול IPv6 – האם יש כזאת בישראל?

בפוסט לפני כחודש סיקרתי תופעה מעניינת שלאט מתחילה "לפרוח" – מדובר במעבר איטי לכיוון של רשת אינטרנט עם פרוטוקול IPv6 בלבד וזניחת IPv4. האם אנחנו רואים סימנים לכך גם בישראל?

הפוסט בנושא המעבר לעבר רשת אינטרנט מבוססת IPv6 בלבד אומנם לא חידש הרבה מאוד בתחום הIPv6, אבל ללא צל של ספק "שפך אור" על תופעה שעוד נמצאת רק בהתחלה – ותמשיך לצבור תאוצה ככל שפריסת IPv6 תתקדם בעולם. למי שקרא את המאמר (או לא…ולכן מומלץ להכנס ולקרוא כדי להבין על מה הפוסט הזה מדבר) עשוי לקרוא על כך שיש רשתות סלולריות שלא רק שהן תומכות בIPv6 – הן מתבססות על IPv6 בלבד ומשתמשות לרוב ב"תרגום כתובות" ( ובכוונה שמתי את הצירוף בגרשיים מכיוון שמדובר בטכניקה בשם NAT64, שזה לא בדיוק תרגום כתובות כמו NAT44) כדי לאפשר גישה לשירותי אינטרנט שאין להם קישוריות IPv6 אלא רק IPv4. המימוש המקובל בלינוקס ובעולם של קוד פתוח זו תוכנה בשם tayga, אבל יש מימושים אחרים לNAT64 בהתאם לתכנון הרשת הסלולרית על ידי המפעיל.
מה שראיתי בפורום מסויים (שיש קישור אליו בהמשך הפוסט, בהודעה ששלחתי לWe4G) ראיתי כי We4G תומכת בIPv6. מצאתי באתר hwzone תמונה ממצגת שWe4G שבה מוסבר על כך שתהיה תמיכה בIPv4 ובIPv6 (לא ברור אם מדובר בשיטת Dual stack או עם תרגום כלשהוא), ולכן החלטתי לשלוח את ההודעה הבאה לWe4G:

שלום רב,

לאור מידע שמצאתי באינטרנט כאן:
1. לאור המידע שנכתב בקישורים המצורפים, האם We4G אכן מספקת כיום IPv6 למכשירים סלולריים?
2. האם מדובר ברשת IPv6 Only? אם כן – האם יש הפעלה של NAT64/DNS64 (או שירות דומה) כדי לאפשר חיבור לשירותי אינטרנט שמחוברים רק עם IPv4?
3. האם לקוח יצטרך לבקש להתחבר עם IPv6 או מדובר בחלוקה אוטומטית?
4. האם מתבצעות/מתוכננות בדיקות איכות של קישוריות IPv6 ברשת הסלולרית? האם החברה כותבת או תכתוב דו"ח שבין היתר מדווח על רמת האיכות של קישוריות IPv6 ברשת הסלולרית?
תודה על המענה,
ליאב

אני כמובן מחכה לקרוא את תגובת We4G. בכל מקרה, מדובר ביוזמה מאוד יפה אם אכן כל לקוח יקבל כתובת IPv6 במכשיר הסלולרי שלו. שאלה 4 היא קריטית לדעתי, מכיוון שללא בדיקת איכות הקישוריות יתכן מצב שהצרכנים עשויים להרגיש ירידה בביצועים בגלל איכות נחותה של קישוריות IPv6 (ואולי גם ניתוב לא בהכרח טוב של IPv6).

ככל שתתקבל תגובה מWe4G, אעדכן בהתאם בפוסט חדש. אם אכן We4G מיישמת IPv6 כפי שהכריזה (לפי התמונה בhwzone) והיא מבצעת בדיקות ומפיקה דו"חות בנושא (שלא כמו הדו"ח על פריסת IPv6 של האיגוד, שחלק ניכר מהפאשלות שלו הוצגו בTelecomnews ועוד יוצגו בפוסט אחר שאני מכין), אפשר להגיד כי מדובר בהחלטה מאוד נכונה וחשובה לשוק התקשורת הישראלי.