שוק סיטונאי של פרטנר ותשתית הוט – האם IPv6 יהיה חלק מהמשוואה?

היום התפרסם בTelecomnews ידיעה על כך שפרטנר תתחיל לשווק חבילות במסגרת שוק סיטונאי על תשתית הוט. לא הרבה עדיין ידוע על ההסדר הזה, וגם לא ידוע אם יהיה IPv6 כחלק מההסדר הזה. האם IPv6 כן יהיה חלק מהמשוואה של שוק סיטונאי של פרטנר על גבי תשתית הוט? רק פרטנר יוכלו לענות על כך.

הידיעה מTelecomnews נמצאת פה, למתעניינים. על פניו, אין הרבה מידע בידיעה מכיוון שמדובר במידע "טרי". כדי להבין מי נגד מי, שלחתי היום (9.7.18) הודעה לפרטנר וזה לשון המכתב:

שלום רב,

 
בTelecomnews פורסם לאחרונה כתבה על כך שיופעל שוק סיטונאי של פרטנר על גבי תשתית הוט:
 
אשמח לקבל התייחסות לשאלות הבאות:
1. באיזה הסדר הדבר יפעל? האם פרטנר תספק ללקוחות השוק הסיטונאי בתשתית הוט חיבור מבוסס חייגן או לא?
2. בהקשר לשאלה השנייה – האם הנתב של הוט נשאר אצל הלקוח? יש תכנון לספק נתבים מטעם פרטנר, שעברו אישור לעבוד בתשתית הוט?
3. האם פרטנר מתכננת שלקוחות בשוק הסיטונאי בתשתית הוט יעבדו עם קישוריות IPv6?
4. האם פרטנר מתכוונת לחלק ללקוחות בשוק הסיטונאי בתשתית הוט קישוריות IPv4 עם שילוב של CGN או שמא הלקוחות יקבלו כתובות IPv4 ציבוריות?
 
תודה רבה על ההתייחסות,
ליאב.

השאלה החשובה ביותר היא שאלה 3 לדעתי, והסיבה לכך ברורה. אם מתחילים שירות חדש, אז ברור שעדיף להתחיל "ברגל ימין" – וליישם IPv6. תקן DOCSIS 3 הוא התקן הנוכחי שהוט עובדת איתו (וזאת לאור העובדה שהם משווקים חבילות של 200Mbps/5Mbps של הורדה והעלאה בהתאם, דבר שלא מתאפשר ללא שימוש בתקן DOCSIS 3 ומעלה). תקן זה תומך בIPv6. לכן, מבחינה טכנית – אפשרי לחלוטין לספק כבר היום על תשתית הוט קישוריות IPv6. זאת בסה"כ המלצה נחמדה – להחיל כבר עכשיו קישוריות IPv6 כחלק מהשירות החדש ולא "לגרור רגליים" בנושא הזה.

השאלה הרביעית גם כן חשובה, שכן יתכן והשירות החדש יופעל עם תרגום כתובות ברמת הISP – דבר לא רצוי ובעייתי ביותר כיום. ללא IPv6, הקישוריות הכוללת לא טובה מכיוון שCGN לבדו ללא קישוריות IPv6 במקביל עשוי לגרום לבעיות שונות ומשונות.  יש אינספור מאמרים בנושא, שמסבירים היטב מה הבעיות בCGN, כמו פה, פה, פה ופה. מתוך הנחה שאי אפשר לתת מאגרי IPv4 לכל ספק אשר ידרוש זאת, טכנולוגיית CGN תהיה נפוצה יותר ויותר ככל שהמחסור במספרי IPv4 יגדל (וכבר עכשיו המצב מאוד חמור). אבל – זה לא תירוץ לאי יישום IPv6, כי אין קשר (CGN נועד למנוע מצב שלא ישארו כתובות IPv4, לא נועד להחליף או לדחות IPv6) בין CGN לבין יישום IPv6 – אפשר ליישם את שניהם, כמו ש018 עושה היום.

שאלה 1 ושאלה 2 נכתבו לאחר הידברות שלי עם עורך Telecomnews, אבי וייס, על הכתבה שפורסמה היום בTelecomnews. כפי שציינתי, עדיין לא ברור כיצד הסדר הסיטונאי של פרטנר יעבוד עם תשתית הוט, אבל אני מניח שנגלה זאת ברגע שפרטנר יענו לי. ככל שתתקבל תגובה מפרטנר, אביא אותה לידיעת הקוראים בפוסט חדש.