018 – ספק האינטרנט היחיד שנותן IPv6, האם האתר שלך תומך בIPv6?

האם הISP היחיד בישראל אשר מספק IPv6 ללקוחותיו, הפעיל IPv6 באתר האינטרנט שלו? אכן שאלה מעניינת לדעתי. מכיוון שאני מחובר כרגע עם Hurricane Electric (ספק Tunnel 6in4 ידוע), בדקתי וגיליתי שהתשובה היא לא. עגום מאוד לדעתי. כדי לשלול טענות לכך שיש בעיה אצלי, שאלתי מכר אשר מחובר באמצעות 018 עם IPv6 שהם הקצו לו, אם הוא יכול לגשת לאתר שלהם דרך IPv6, והוא גילה (כמה מפתיע…) שאין אפשרות להתחבר באמצעות IPv6 לאתר שלהם. אני נוהג לשבח את 018 על ההחלטה שלהם להביא את המשתמשים שלהם לקידמת הטכנולוגיה, אבל יש פה ללא צל ספק מחדל שצריך להיות מתוקן כמה שיותר מהר. ISP שמספק IPv6 ואתר הייצוגי שלו ללא IPv6? פשוט אבסורד.

אני מניח שאני לא היחיד שרואה משהו אירוני בעובדה הזאת. תמונה מאתר ipv6-test.com בדף הבדיקה של תמיכת אתרים בIPv6 מציג את הדבר הבא (כמובן שהתוצאות לא מפתיעות):

לעניות דעתי, הדבר מצביע על מחשבה לקויה ביישום IPv6. אומנם 018 מספקת IPv6, אבל היישום לקוי בהיבט מסויים. ראוי לציין ש018 מובילה טכנולוגית, אך זה לא אומר שהיישום מושלם. לדוגמה, 018 אכן מספקת תתי רשת גדולים והקצאות מכובדות למשתמשיה… מאמר שקראתי, מאוד אהבתי ומסכם את הנאמר בהרחבה ניתן למצוא כאן. בקיצור רב, המאמר טוען שהקצאת תת-רשת על ידי הISP של 64 סיביות פשוט לא מספיקה ומגבה את הדבר בעובדות מעשיות מחיי היום-יום, כלומר מהשטח. 018 כISP נותנים הקצאת רשת (קידומת רשת) של 56 סיביות לכל משתמש וזה יפה ומבורך במצב העגום בארץ (בניגוד לשאר הISP, שאם תתקשרו למחלקת התמיכה הטכנית שלהם כנראה לא יבינו אפילו מה זה IPv6 [מדבר מניסיון אישי]), אבל כשזה מגיע לתמיכה של IPv6 באתר שלהם – פשוט זה לא קיים כרגע. אם כבר מספקים IPv6 אז מן הראוי שגם אתר האינטרנט יתמוך בIPv6. אני מאמין שאם עושים משהו טוב, צריך לעשות אותו נכון עד הסוף, ולכן 018 חייבים לשנות את התפיסה שלהם בנוגע לIPv6 ולהפעיל בכל שירותי האינטרנט (כלומר בכל דפי האתר שלהם) IPv6. הISP האחרים שעוד לא נותנים בכלל IPv6 לא פטורים במאמר הזה, כי הם בכלל לא מספקים חיבור כזה אז הבעיה אצלם חמורה עוד יותר.

אני יכול להגיד לקוראינו, שזה לא סוף פסוק בנושא. יש אתרים נוספים בישראל שצריכים להבדק מבחינת מוכנות לIPv6, אבל את זה נשאיר לפוסט עתידי.