2 פרסומים טריים ומעניינים בפורום האיגוד

עבר בדיוק שבוע מאז כנס הIPv6 שהתקיים בתל אביב שאורגן על ידי איגוד האינטרנט הישראלי. את הכנס כבר סיקרתי בהרחבה, ואני מציג בפוסט זה 2 פוסטים חדשים שפורסמו בפורום האיגוד בנושא IPv6. אקדים ואומר שפוסט אחד (שהוא גם קצר מאוד) מציג בעיה שכבר קיימת ותמשיך להחריף כנראה, ובפוסט השני ישנו דיון שמעורר תהיות.

הפוסט הראשון לענייננו הוא הפוסט של נועם אלון שנכתב היום (כזכור, נועם כתב גם פוסט אחר בפורום האיגודואמרתי שתגובה שלי על הפוסט הזה תגיע והיא תגיע בזמן המתאים לכך, כשיידרש). הפוסט הקצרצר של נועם מציג בעיה רצינית שצריך לתת עליה את הדעת. מנוכחותי בכנס, לא התרשמתי לטובה מההערכות של הISP בנושא, והופתעתי לגלות סוג של "אדישות" מצד הISP בקשר לפריסת IPv6. אולי גם הן נדבקו ברעיון המטופש של "אפשר לדחות אימוץ IPv6" בסגנון של "אחריי המבול", מדיניות שהייתה מיושמת בצורה ברורה "בלי להתבלבל" על ידי הממשלה עד היום, או ליתר דיוק – עד כנס הIPv6 של האיגוד, כפי שהסביר לי אחד ממשתפי הכנס באומרו שעדן בר טל, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר בין השנים 2009 עד 2013, לא ראה כל צורך באימוץ IPv6, דבר שנגרר הלאה לאורך שנים במשרד התקשורת הישראלי עד בואו של נתי כהן.
המחיר של כתובת IPv4 בודדת כבר היום גבוה, דבר שפוגע ביכולת של ארגונים להפעיל שירותים אינטרנטיים. ידוע גם שהמחיר הגבוה של כתובות IPv4 פוגע בתחרותיות בשוק ספקי האינטרנט מכיוון שרוב כתובות הIPv4 היום מוחזקות על ידי הספקים הוותיקים. כל ספק חדש (אם ירצה להכנס כספק אינטרנט חדש) יצטרך להפעיל CGN (ר"ת: Carrier grade NAT). ברור לכם, קוראיי היקרים, למה יש התנגדות מצד ספקי האינטרנט להטמעת IPv6. הבעיה היחידה בהתנגדות הזאת – אי אפשר לעצור הטמעת IPv6, אולי רק לעכב. למה אני אומר זאת? כי בלי הטמעת IPv6 בישראל, העולם כן מאמץ ומטמיע IPv6 – אם נרצה או לא נרצה, כלומר – מדובר במלחמה אבודה של בעלי העניין שבזמן הזה רק "תוקעים" את ישראל מאחור בגלל האינטרס שלהם. הספקים לדעתי הבינו היטב מדברי נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת, שאם הם לא יתחילו "להתיישר בעצמם", הדבר יעשה באגרסיביות (ובצדק) על ידי הממשלה, בלי שלהם יהיה מה להגיד בנושא – גם את התירוצים "המכובדים" של הISP, אף אחד כבר לא "קונה".
הISP טענו בכנס ששדרוג ידרוש מהם השקעות כלכליות גדולות והערכות גדולה – ואני רק יכול לענות בצורה הפשוטה היותר: היה לISP מספיק זמן להיערך. IPv6 קיים כבר 20 שנה, וכפי שכתבתי כבר בפוסט הסיקור על כנס הIPv6, הם יכלו "לאכול את זה בפרוסות קטנות" לאורך זמן. נציג 018 במהלך הדיון הרגולטורי בכנס נשאל על ידי המנחה כיצד יש להטמיע IPv6, מכיוון שידוע ש018 כבר הטמיעה IPv6 אצלה ולכן יש לה ניסיון בדבר, והתשובה הצנועה שלו הייתה – "פשוט לעשות את זה".

עכשיו נעבור לפוסט הבא, ששם נוצר דיון מעניין על כמות הכתובות שבידי האיגוד. יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, אכן טען בכנס שלאיגוד אין הקצאת IPv4 גדולה. האם זה נכון? ובכן, אבי וייס כתב על זה כבר כאן. מי שיבדוק בדף הזה על כמות כתובות IPv4 שמוקצות לישראל, יגלה שמדובר ב7,668,736 כתובות IPv4. לפי המסמך של האיגוד, ואני מצרף את התמונה במסמך:

יש לאיגוד 3 אחוז מההקצאה מסך כל ההקצאה של הכתובות לישראל. 012 לדוגמה, מחזיקה ב19 אחוז מסך הקצאת כתובות הIPv4 לישראל (אפשר למצוא מידע על זה כאן וכאן) – כ1.5 מיליון כתובות IPv4. אם תחפשו בגוגל:

19% of 7668736

תקבלו תוצאה דומה – 1,457,059 (שזה ממש דומה למה שכתוב בקישורים שצירפתי מאתר db-ip). אז כמה כתובות יש לאיגוד האינטרנט הישראלי, לפי "העוגה" הזאת? נכניס בגוגל את החיפוש הבאה:

3% of 7668736

כך אפילו אדם שלא זוכר אחוזים ושברים עשרוניים בקלות מבין את התוצאה שגוגל "זורק" לנו – 230 אלף, כלומר 230 אלף כתובות IPv4.

אני לא בטוח מה ההגדרה של "מאגר כתובות קטן", אבל ברור לי (וכנראה לא רק לי) שכמות כזאת יכולה לעזור מאוד לטפל במצוקת הכתובות כרגע בישראל. נכון, זו לא תרופה "לאורך זמן" אבל היא תעזור להקל את המחסור בכתובות IPv4 בישראל. חיפשתי רישומים באתר db-ip לכמות כזאת גדולה של כתובות, דבר שלא מצאתי. מהדברות בנושא עם אבי וייס, הוא ציין שהכתובות היו בידי מחב"א ועברו לאיגוד, עוד לפני שהיו רישומים בנושא. בכל מקרה, מה שכתוב במסמך ובאינטרנט לא יכול לשקר… הסבר לזה כנראה לא יהיה, ואין בכוונתי כרגע (אולי בהמשך כן) לשלוח עוד מכתבים על המסמך מדיניות לאיגוד, כי הם לא טרחו לענות לי על רוב המכתבים הקודמים… אם הם יענו לי על השאלות שלי (שאולי הן נוקבות אבל חותרות לאמת), אעלה את הסוגיה הזאת מולם.

אלו הממצאים נכון לכרגע, אני יותר מאשמח לגלות שטעיתי. ככל שידרש אעדכן את הפוסט הזה בהתאם.

לעת עתה, קוראיי היקרים, אני מעביר לכם את "השרביט" במטרה שתבחנו את הממצאים שהעלתי גם לגבי סוגיית מחיר כתובות IPv4 (כך שתחליטו בעצמכם מי באמת "שם רגליים" במעבר לIPv6) וגם לגבי סוגיית כמות כתובות IPv4 שיש בידי איגוד האינטרנט הישראלי.