איך מתמודדים בארץ עם המעבר ל-IPv6

השאלה איך מתמודדים בארץ עם המעבר ל-IPv6 היא שאלה חשובה.

במגזר הפרטי, אין הרבה מה לעשות, חוץ מלשאול את הספק האינטרנט שלכם על IPv6. סביר להניח (נכון לאפריל 2018), שהספק שלכם לא תומך ב-IPv6. אז מה אפשר לעשות בכל זאת?
אפשר להמתין ולחכות שכן תהיה תמיכה. אם אתם בקיאים בנושא הרשתות, יתכן ותרצו להסתכל על פתרונות כגון Tunnels (מנהור) – בשיטה זו תוכלו למעשה לקבל חיבור IPv6 על גבי IPv4. השיטות הידועות הן Teredo, 6in4, 6to4 וכדומה. השיטה המומלצת היא 6in4, שהיא למעשה מימוש של 6to4 אך באמצעות רישום לספק ידוע כך שאם יש בעיות תוכלו לדעת למי לפנות (6to4 הוא אוטומטי ומתבסס על ניתוב המידע לשרת הקרוב ביותר שקיים למשתמש). ספק ידוע של מנהור 6in4 הוא Hurricane Electric. ניתן לקרוא עוד על כך פה. חשוב להדגיש – ביצוע והתקנת מנהור איננו דבר קל, ועל כן – אם אינכם בקיאים מספיק בנושא מומלץ לקרוא וללמוד בנושא ולהרחיב את ידיעותיכם ברשתות לפני ביצוע התקנות והגדרות בעניין.

אם אתם סוברים שיש לכם חיבור IPv6, בדקו באתר הזה או הזה.

התקשורת כמעט ולא עוסקת בנושא הזה, נכון לכתיבת עמוד זה (אפריל 2018, אך סביר להניח שהמצב כפי שאתאר ישאר כך לעוד הרבה זמן). ארצה כן לשבח אתר אחד, אשר פועל במרץ רב לקידום הנושא(ולא רק נושא זה) – שם האתר Telecom News, וניתן לגשת אליו פה. שאר כלי התקשורת לא מודעים לנושא, לא מסקרים אותו ולא מקדמים אותו. כך נוצר מצב, שהציבור בישראל איננו מודע למחדל החמור אשר מתרחש בזמן זה ונשאר ללא טיפול מתאים.

במגזר הציבורי, המצב כנראה גרוע לא פחות. הממשלה אשר באופן אינטואטיבי אמורה להיות אחראית על IPv6 ויישום הפרוטוקול – איננה דוחפת לקידום IPv6. איך מקדמים IPv6? מחייבים בדרכים שהריגולטור כמובן מודע להן, להחיל IPv6 בחיבורי אינטרנט למשתמשי קצה בישראל. הדבר לא קורה (נכון לאפריל 2018), וההוכחה לכך היא שאין ספק אחד מלבד 018 אשר מספק IPv6 בישראל.

חברות התקשורת וספקי האינטרנט גם כן לא פועלים בתחום זה ומחכות. ראוי לציין ולשבח את 018 כספק האינטרנט היחיד (נכון לאפריל 2018) אשר מספק IPv6 בישראל. כל שאר ספקי האינטרנט לא מספקים זאת למשתמשי קצה פרטיים (משתמשים ביתיים) בישראל וכך נוצר מצב שישראל נמצאת בפיגור בפריסת IPv6 מול מדינות העולם.

להלן ספקי אינטרנט ותוכן שתומכים בIPv6:

שם הספקכתבה בנושא
018 (קווי)1, 2, 3
We4G (סלולר)
1,2,3
mirror.isoc.org.il (אתר המראה)1, 2
Hotnet1